Kak i počemu zabyli obščuju borbu Rossii i Finljandii v Krymskoj vojne? (engl. yhteenveto: How and Why Was Russia’s and Finland’s Fighting on One Side in the Crimean War Forgotten?)

    Research output: Chapter in Book/Report/Conference proceedingConference contributionScientific

    Abstract

    Perinteinen käsitys Suomen roolista Krimin sodassa on sekä Suomessa että Venäjällä, että Suomi oli siinä sotaakäyvän suurvallan vähämerkityksellisenä periferiana. Kuitenkin Suomi oli vahvimmin mukaanjoutunut osa pohjimmiltaan tärkeintä sotanäyttämöä, Itämerta, jonka pohjukassa oli uhanalainen Venäjän pääkaupunki Pietari. Suomalaiset myös ottivat sotaan osaa innokkaasti ja aktiivisesti tukien ratkaisevasti Venäjän armeijaa Venäjälle propagandistisesti merkittävissä voitoissa Kokkola-Halkokarin molemmissa reideissä 1854 ja 1855. Tästä seuraava Venäjän ja erityisesti keisari Aleksanteri II luottamuksen kasvu Suomeen oli ratkaisevan tärkeä Suomen autonomia laajentamiselle 1850-70-luvuilla. 1900-luvulla alkaa aktiivinen Suomen Krimin sodan roolin unohtamispolitiikka sekä Suomessa että Venäjällä, ensin suurvenäläisten finnofobien toimesta, jotka pyrkivät poistamaan Suomen erityisaseman Venäjän valtakunassa. Suomessa ratkaisevan impulssin antoi maan itsenäistyminen venäläis- ja kommunisminvastaisen ideologian ohjauksessa, jolle muisto suomalais-venäläisistä yhteisistä taisteluista ei ollut toivottu.
    Translated title of the contributionKuinka ja miksi unohdettiin Venäjän ja Suomen yhteinen taistelu Krimin sodassa?
    Original languageRussian
    Title of host publicationФинляндия и Россия : образы общего прошлого : сборник научных статей = Finland and Russia : images of the shared pas : Sbornik naučnyh statej [Tieteellinen artikkelikokoelma].
    EditorsI.R. Takala, A.V. Tolstikov
    Number of pages21
    Place of PublicationPetrozavodsk
    PublisherIzdatel'stvo PetrGU
    Publication date24 Sept 2014
    Pages21-39 ja 345-346
    ISBN (Print)978-5-8021-2142-9
    Publication statusPublished - 24 Sept 2014
    MoE publication typeB3 Article in conference proceedings
    EventФинляндия и Россия: образы общего прошлого - Petroskoi, Russian Federation
    Duration: 23 Sept 201426 Sept 2014

    Fields of Science

    • 615 History and Archaeology

    Cite this