Lääkkeiden aiheuttamat ihoreaktiot

Johanna Mandelin, Juha-Matti Alakoskela

Tutkimustuotos: ArtikkelijulkaisuKatsausartikkelivertaisarvioitu

Abstrakti

• Lääkkeet voivat aiheuttaa välittömiä tai viiveellä tulevia yliherkkyysreaktioita. • Akuutissa vaiheessa tulisi erityisesti kiinnittää huomiota vaikeiden iho-oireiden hälytysmerkkeihin, koska niihin liittyy huono ennuste. • Allergologisissa selvittelyissä korostuu huolellinen anamneesi, jossa potilaskertomusmerkinnät ja valokuvat ihoreaktiosta ovat keskeisiä. • Selvittelyt ovat tarpeen, mikäli reaktio on ollut vaikea, potilaalta on kielletty hänelle tärkeä lääke tai kiellossa on useampia lääkkeitä, mikä voi vaikeuttaa potilaan jatkohoitoa.
Alkuperäiskielisuomi
LehtiSuomen lääkärilehti
Vuosikerta77
Numero9-10
Sivut398-401
Sivumäärä4
ISSN0039-5560
TilaJulkaistu - 2022
OKM-julkaisutyyppiEi sovellu

Lisätietoja

Vertaisarvioitu.

Tieteenalat

  • 3121 Yleislääketiede, sisätaudit ja muut kliiniset lääketieteet
  • 317 Farmasia

Siteeraa tätä