LARGE DEVIATIONS OF MEANS OF HEAVY-TAILED RANDOM VARIABLES WITH FINITE MOMENTS OF ALL ORDERS

Tutkimustuotos: ArtikkelijulkaisuArtikkeliTieteellinenvertaisarvioitu

Alkuperäiskielienglanti
LehtiJournal of Applied Probability
Vuosikerta54
Numero1
Sivut66-81
Sivumäärä16
ISSN0021-9002
DOI - pysyväislinkit
TilaJulkaistu - maaliskuuta 2017
OKM-julkaisutyyppiA1 Alkuperäisartikkeli tieteellisessä aikakauslehdessä, vertaisarvioitu

Tieteenalat

  • 111 Matematiikka

Lainaa tätä

@article{17bf096844be496daf3d825c7dbcb36c,
title = "LARGE DEVIATIONS OF MEANS OF HEAVY-TAILED RANDOM VARIABLES WITH FINITE MOMENTS OF ALL ORDERS",
keywords = "Logarithmic asymptotics, regular variation, stretched exponential, large deviation, heavy-tailed, PRINCIPLE, SUMS, 111 Mathematics",
author = "Jaakko Lehtomaa",
year = "2017",
month = "3",
doi = "10.1017/jpr.2016.87",
language = "English",
volume = "54",
pages = "66--81",
journal = "Journal of Applied Probability",
issn = "0021-9002",
publisher = "Cambridge University Press",
number = "1",

}

LARGE DEVIATIONS OF MEANS OF HEAVY-TAILED RANDOM VARIABLES WITH FINITE MOMENTS OF ALL ORDERS. / Lehtomaa, Jaakko.

julkaisussa: Journal of Applied Probability, Vuosikerta 54, Nro 1, 03.2017, s. 66-81.

Tutkimustuotos: ArtikkelijulkaisuArtikkeliTieteellinenvertaisarvioitu

TY - JOUR

T1 - LARGE DEVIATIONS OF MEANS OF HEAVY-TAILED RANDOM VARIABLES WITH FINITE MOMENTS OF ALL ORDERS

AU - Lehtomaa, Jaakko

PY - 2017/3

Y1 - 2017/3

KW - Logarithmic asymptotics

KW - regular variation

KW - stretched exponential

KW - large deviation

KW - heavy-tailed

KW - PRINCIPLE

KW - SUMS

KW - 111 Mathematics

U2 - 10.1017/jpr.2016.87

DO - 10.1017/jpr.2016.87

M3 - Article

VL - 54

SP - 66

EP - 81

JO - Journal of Applied Probability

JF - Journal of Applied Probability

SN - 0021-9002

IS - 1

ER -