Absolute continuity and α-Numbers on the real line

Forskningsoutput: TidskriftsbidragArtikelVetenskapligPeer review

Originalspråkengelska
TidskriftAnalysis & PDE
Volym12
Utgåva4
Sidor (från-till)969-996
Antal sidor28
ISSN1948-206X
DOI
StatusPublicerad - 2019
MoE-publikationstypA1 Tidskriftsartikel-refererad

Vetenskapsgrenar

  • 111 Matematik

Citera det här

@article{b9efdfb7142a4a4cbe62287bf2fa3aaf,
title = "Absolute continuity and α-Numbers on the real line",
keywords = "Wasserstein distance, alpha-numbers, doubling measures, RECTIFIABILITY, OPERATORS, WEIGHTS, 111 Mathematics",
author = "Tuomas Orponen",
year = "2019",
doi = "10.2140/apde.2019.12.969",
language = "English",
volume = "12",
pages = "969--996",
journal = "Analysis & PDE",
issn = "1948-206X",
publisher = "MATHEMATICAL SCIENCE PUBL",
number = "4",

}

Absolute continuity and α-Numbers on the real line. / Orponen, Tuomas.

I: Analysis & PDE, Vol. 12, Nr. 4, 2019, s. 969-996.

Forskningsoutput: TidskriftsbidragArtikelVetenskapligPeer review

TY - JOUR

T1 - Absolute continuity and α-Numbers on the real line

AU - Orponen, Tuomas

PY - 2019

Y1 - 2019

KW - Wasserstein distance

KW - alpha-numbers

KW - doubling measures

KW - RECTIFIABILITY

KW - OPERATORS

KW - WEIGHTS

KW - 111 Mathematics

U2 - 10.2140/apde.2019.12.969

DO - 10.2140/apde.2019.12.969

M3 - Article

VL - 12

SP - 969

EP - 996

JO - Analysis & PDE

JF - Analysis & PDE

SN - 1948-206X

IS - 4

ER -