Multi-pattern matching with bidirectional indexes

Forskningsoutput: TidskriftsbidragArtikelVetenskapligPeer review

Originalspråkengelska
TidskriftJournal of Discrete Algorithms
Volym24
Sidor (från-till)26-39
Antal sidor14
ISSN1570-8667
DOI
StatusPublicerad - 2014
MoE-publikationstypA1 Tidskriftsartikel-refererad

Vetenskapsgrenar

  • 113 Data- och informationsvetenskap

Citera det här

@article{a4cf5ecc0b3c4148a1f51a2fbc5649b8,
title = "Multi-pattern matching with bidirectional indexes",
keywords = "113 Computer and information sciences",
author = "Simon Gog and Kalle Karhu and Juha K{\"a}rkk{\"a}inen and Veli M{\"a}kinen and Niko V{\"a}lim{\"a}ki",
year = "2014",
doi = "10.1016/j.jda.2013.03.007",
language = "English",
volume = "24",
pages = "26--39",
journal = "Journal of Discrete Algorithms",
issn = "1570-8667",
publisher = "Elsevier Scientific Publ. Co",

}

Multi-pattern matching with bidirectional indexes. / Gog, Simon; Karhu, Kalle; Kärkkäinen, Juha; Mäkinen, Veli; Välimäki, Niko.

I: Journal of Discrete Algorithms, Vol. 24, 2014, s. 26-39.

Forskningsoutput: TidskriftsbidragArtikelVetenskapligPeer review

TY - JOUR

T1 - Multi-pattern matching with bidirectional indexes

AU - Gog, Simon

AU - Karhu, Kalle

AU - Kärkkäinen, Juha

AU - Mäkinen, Veli

AU - Välimäki, Niko

PY - 2014

Y1 - 2014

KW - 113 Computer and information sciences

U2 - 10.1016/j.jda.2013.03.007

DO - 10.1016/j.jda.2013.03.007

M3 - Article

VL - 24

SP - 26

EP - 39

JO - Journal of Discrete Algorithms

JF - Journal of Discrete Algorithms

SN - 1570-8667

ER -