On stochastic difference equations in insurance ruin theory

Forskningsoutput: TidskriftsbidragÖversiktsartikelVetenskapligPeer review

Originalspråkengelska
TidskriftJournal of Difference Equations and Applications
Volym18
Utgåva8
Sidor (från-till)1345-1353
Antal sidor9
ISSN1023-6198
DOI
StatusPublicerad - 2012
MoE-publikationstypA2 Granska artikel i en vetenskaplig tidskrift

Vetenskapsgrenar

  • 111 Matematik

Citera det här

@article{067a5b0a98494f189d4ec30654a037f4,
title = "On stochastic difference equations in insurance ruin theory",
keywords = "111 Mathematics",
author = "Harri Nyrhinen",
year = "2012",
doi = "10.1080/10236198.2010.536225",
language = "English",
volume = "18",
pages = "1345--1353",
journal = "Journal of Difference Equations and Applications",
issn = "1023-6198",
publisher = "TAYLOR & FRANCIS LTD",
number = "8",

}

On stochastic difference equations in insurance ruin theory. / Nyrhinen, Harri.

I: Journal of Difference Equations and Applications, Vol. 18, Nr. 8, 2012, s. 1345-1353.

Forskningsoutput: TidskriftsbidragÖversiktsartikelVetenskapligPeer review

TY - JOUR

T1 - On stochastic difference equations in insurance ruin theory

AU - Nyrhinen, Harri

PY - 2012

Y1 - 2012

KW - 111 Mathematics

U2 - 10.1080/10236198.2010.536225

DO - 10.1080/10236198.2010.536225

M3 - Review Article

VL - 18

SP - 1345

EP - 1353

JO - Journal of Difference Equations and Applications

JF - Journal of Difference Equations and Applications

SN - 1023-6198

IS - 8

ER -