Quasiminimal structures and excellence

Martin Bays, Bradd Hart, Tapani Hyttinen, Meeri Kesälä, Jonathan Kirby

Forskningsoutput: TidskriftsbidragArtikelVetenskapligPeer review

Originalspråkengelska
TidskriftBulletin of the London Mathematical Society
Volym46
Sidor (från-till)155-163
Antal sidor9
ISSN0024-6093
DOI
StatusPublicerad - feb 2014
MoE-publikationstypA1 Tidskriftsartikel-refererad

Vetenskapsgrenar

  • 111 Matematik

Citera det här

Bays, Martin ; Hart, Bradd ; Hyttinen, Tapani ; Kesälä, Meeri ; Kirby, Jonathan. / Quasiminimal structures and excellence. I: Bulletin of the London Mathematical Society. 2014 ; Vol. 46. s. 155-163.
@article{74fb03b7b6d44472b64fe0d5f00bbc4f,
title = "Quasiminimal structures and excellence",
keywords = "ALGEBRAICALLY CLOSED FIELDS, CHARACTERISTIC ZERO, ELEMENTARY CLASSES, COVERS, 111 Mathematics",
author = "Martin Bays and Bradd Hart and Tapani Hyttinen and Meeri Kes{\"a}l{\"a} and Jonathan Kirby",
year = "2014",
month = "2",
doi = "10.1112/blms/bdt076",
language = "English",
volume = "46",
pages = "155--163",
journal = "Bulletin of the London Mathematical Society",
issn = "0024-6093",
publisher = "Wiley",

}

Quasiminimal structures and excellence. / Bays, Martin; Hart, Bradd; Hyttinen, Tapani; Kesälä, Meeri; Kirby, Jonathan.

I: Bulletin of the London Mathematical Society, Vol. 46, 02.2014, s. 155-163.

Forskningsoutput: TidskriftsbidragArtikelVetenskapligPeer review

TY - JOUR

T1 - Quasiminimal structures and excellence

AU - Bays, Martin

AU - Hart, Bradd

AU - Hyttinen, Tapani

AU - Kesälä, Meeri

AU - Kirby, Jonathan

PY - 2014/2

Y1 - 2014/2

KW - ALGEBRAICALLY CLOSED FIELDS

KW - CHARACTERISTIC ZERO

KW - ELEMENTARY CLASSES

KW - COVERS

KW - 111 Mathematics

U2 - 10.1112/blms/bdt076

DO - 10.1112/blms/bdt076

M3 - Article

VL - 46

SP - 155

EP - 163

JO - Bulletin of the London Mathematical Society

JF - Bulletin of the London Mathematical Society

SN - 0024-6093

ER -